Najczęstsze powody awarii pralek – nie daj się zaskoczyć!

Najczęstsze powody awarii pralek – nie daj się zaskoczyć!

Awaria pralki jest zwykle sporym problemem. Sprzęt AGD powinien być systematycznie konserwowany, tak aby zmniejszyć ryzyko usterki. Dobrze jest pamiętać o odkamienianiu, dzięki któremu można pozbyć się kłopotliwych osadów. Warto również poznać najczęściej występujące przyczyny awarii, które omówimy w dalszej części wpisu.

Poluzowany bęben

Może zdarzyć się tak, że śruby trzymające bęben w prawidłowym położeniu ulegną poluzowaniu. Zwykle objawia się to bardzo głośną pracą urządzenia. W takiej sytuacji należy jedynie je dokręcić. Jest to proste zadanie, które nie wymaga wsparcia fachowca. Jeśli objawy nie zostały wyeliminowane, to warto jest sprawdzić, czy pralka stoi na równym podłożu.

Uszkodzone łożysko/amortyzatory

Głośna praca pralki może również sygnalizować uszkodzenie łożyska lub amortyzatorów. W takim przypadku, należy oddać sprzęt do serwisu. Samodzielna naprawa jest zbyt skomplikowana. Uszkodzona część musi zostać wymieniona na nową.

Uszkodzony przewód doprowadzający wodę

Sprzęt AGD do łazienki wymaga kontroli podczas użytkowania. Szczególną uwagę należy zwrócić na przewód, który doprowadza wodę. Należy wykluczyć ryzyko jego zgięcia, czy też uszkodzenia. W innym przypadku pralka nie będzie mogła swobodnie pobierać wody. Trzeba wiedzieć, że opisywany przewód może odłączyć się podczas wirowania pralki. Czasami zdarza się tak, że zmienia ona swoje położenie.

Pęknięta uszczelka przy łożysku

Uszczelki przy łożysku mogą po prostu pęknąć. Nierzadko objawia się to poprzez smar na ubraniach. Ponadto może to trwale uszkodzić bęben pralki. Jest to spowodowane tym, że łożysko nie jest chronione przez wodą.

Niesprawny programator

Programator jest niezbędny do tego, aby pralka wykonywała wskazane funkcje. Czasami okazuje się, że uszkodzeniu uległ jedynie silniczek. Jego naprawa nie jest kosztowna, co stanowi niewątpliwą zaletę. W innym przypadku konieczna jest wymiana całego programatora, który kosztuje o wiele więcej.

Zapchany filtr

Zapchany filtr zazwyczaj powoduje wylewanie się wody. Być może wystarczy jedynie go oczyścić – nie powinno to przysporzyć najmniejszych kłopotów. Należy robić to regularnie. Wylewająca się woda może również oznaczać uszkodzone pierścienie. Jest to poważniejsza awaria, która wymaga kontaktu z fachowcem.

Uszkodzony wirnik Pralki wirnikowe wciąż są produkowane przez znanych i cenionych producentów. W tego typu urządzeniach najczęściej dochodzi do uszkodzenia wirnika, który odpowiada za proces wirowania. Przestaje się on obracać, a tym samym pranie jest niemożliwe.

czyszczneie pralki
Pralka Bosch WAN 2429GPL
Pojemność znamionowa (kg): 9
Klasa efektywności energetycznej: C
Ważone zużycie energii na 100 cykli: 66 kWh
Ważone zużycie wody na cykl prania: 44 l
Maksymalna szybkość wirowania (obr/min): 1200
sprawdź cenę
czyszczneie pralki
Pralka Gorenje WS168LNST
Pojemność znamionowa (kg): 10
Klasa efektywności energetycznej: B
Ważone zużycie energii na 100 cykli: 58 kWh
Ważone zużycie wody na cykl prania: 42 l
Maksymalna szybkość wirowania (obr/min): 1600
Ilość programów: 14
sprawdź cenę
czyszczneie pralki
Pralka Samsung WW 10T654DLH
Pojemność znamionowa (kg): 10
Klasa efektywności energetycznej: A
Ważone zużycie energii na 100 cykli: 52 kWh
Ważone zużycie wody na cykl prania: 53 l
Maksymalna szybkość wirowania (obr/min): 1400
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 1 Average: 5]

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *