5 pytań, na które musisz odpowiedzieć przed zakupem suszarki do ubrań

5 pytań, na które musisz odpowiedzieć przed zakupem suszarki do ubrań

Suszarka do ubrań coraz częściej gości w polskich domach. Pozwala nie tylko szybko i skutecznie wysuszyć całe pranie, ale również redukuje zagniecenia, usuwa sierść zwierząt i zmechacenia z ubrań, sprawiając, że stają się one miękkie i pachnące. Jeśli nie wiesz, jaka suszarka będzie dla Ciebie odpowiednia, odpowiedz na poniższe pytania. Dzięki nim z łatwością wybierzesz odpowiedni model.

Gdzie postawię swoją suszarkę?

Suszarka do ubrań ma podobne gabaryty do pralki. W pierwszej kolejności powinieneś więc ustalić, w którym miejscu ją ustawisz. Jeśli masz wystarczająco dużą łazienkę, to nie będziesz mieć problemu – suszarkę możesz ustawić zaraz obok pralki, co pozwoli Ci na wygodne użytkowanie, a do tego będzie dobrze prezentować się pod względem wizualnym. W przypadku małej łazienki, suszarkę możesz ulokować na pralce – nigdy odwrotnie. Pamiętaj jednak, że oba urządzenia muszą mieć jednakową szerokość. Do takiego montażu będziesz potrzebował specjalnego łącznika.

Jaką pojemność wybrać?

Wiele osób zastanawia się, jaka pojemność suszarki będzie dla nich odpowiednia. Zasada jest prosta – bęben suszarki nie powinien być mniejszy niż bęben pralki. Zaleca się nawet, aby wybrać suszarki o nieco większej pojemności niż pralki. Dzięki temu odzież będzie mogła się swobodnie obracać w czasie suszenia, a ciepłe powietrze bez problemu dotrze do wszystkich zakamarków.

suszarka do ubrań

Jaka suszarka do ubrań będzie dla mnie odpowiednia?

Obecnie na rynku znajdziesz suszarki wywiewowe (ewakuacyjne) i kondensacyjne. Te pierwsze wymagają podłączenia do instalacji wentylacyjnej, dlatego będą odpowiednie do domów jednorodzinnych, w których można urządzić samodzielną pralnię. Są one jednak coraz rzadziej spotykane, ponieważ ustępują miejsca nowoczesnym suszarkom kondensacyjnym. Takie modele nie wymagają podłączenia do wentylacji, ponieważ powstająca podczas suszenia para jest skraplana w wodę i gromadzi się w przeznaczonym do tego celu pojemniku. Po zakończeniu suszenia wystarczy jedynie opróżnić zbiornik. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, ponieważ pozwala umieścić suszarkę w dowolnym miejscu. Warto dodać, że takie modele dostępne są również z pompą ciepła, która pozwala na większe oszczędności energii elektrycznej i odpowiednią ochronę suszonych ubrań.

Czy zależy mi na niskich rachunkach za prąd?

Jeśli chcesz, aby suszarka do ubrań zużywała jak najmniej energii, wybierz model z wysoką klasą energetyczną. Największą oszczędność zapewniają suszarki w klasie A+++, natomiast najmniej efektywne są urządzenia w klasie B. Niski pobór prądu gwarantuje również pompa ciepła – dzięki niej suszarka zużyje nawet o połowę mniej energii.

Jakie ubrania zamierzam suszyć mechanicznie?

Z pewnością zdajesz sobie sprawę, że nie wszystkie ubrania mogą być suszone mechanicznie. Powinieneś zatem zwracać uwagę na metki, na których znajdziesz informację, czy odzież nadaje się do suszenia w suszarce. Poza tym suszarki mają zaprogramowane różne programy suszenia, dlatego przy zakupie powinieneś zwrócić uwagę na te, które najbardziej Cię interesują.

suszarka do ubrań Suszarka Bosch WTW 876S0PL

Rodzaj suszarki: Kondensacyjna (z pompą ciepła)
Pojemność znamionowa (kg): 8
Klasa efektywności energetycznej: A+++
Roczne zużycie energii (kWh/rok): 177
Rodzaj sterowania: Elektroniczne
Ilość programów: 14
suszarka do ubrań
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 3 Average: 5]

Iga Rychert

Ekspertka w dziedzinie prania i suszenia. Interesuje się modą i uwielbia dbać o swoją garderobę. Fanka kreatywnego przerabiania ubrań.

One thought on “5 pytań, na które musisz odpowiedzieć przed zakupem suszarki do ubrań

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *