Jak wyczyścić pralkę? Oto sprawdzone sposoby!
Gdy pralka zaczyna brudzić Ci ubrania, a z jej wnętrza wydobywa się nieprzyjemny zapach, to znak, że czas najwyższy dokładnie wyczyścić urządzenie. Do tego celu możesz wykorzystać środki, które znajdziesz w kuchennych szafkach. Jeśli nie wiesz, jak wyczyścić pralkę domowymi sposobami i jak często ją konserwować, zapraszamy do lektury naszego poradnika.
Jak wyczyścić pralkę octem?
Do wyczyszczenia pralki z powodzeniem możesz wykorzystać ocet. Jest on bardzo skuteczny w usuwaniu kamienia i nieprzyjemnych zapachów. Poza tym jest całkowicie naturalny i dokładnie usuwa zabrudzenia, bakterii i zarazki. Jeśli więc z bębna Twojej pralki wydobywa się nieprzyjemna, wręcz śmierdząca woń, wlej szklankę octu do pojemnika na detergenty. Następnie nastaw program czyszczący, a jak Twoja pralka nim nie dysponuje, to zwykły program z jak najwyższą temperaturą, najlepiej 90°C. Podczas cyklu ocet skutecznie wyczyści wnętrze bębna z kamienia, a przy okazji pozbędzie się brzydkiego zapachu. Jedyną wadą takiego czyszczenia może być ostra woń octu, która najpewniej rozejdzie się po całym mieszkaniu. Warto dodać, że octem można również rozjaśnić ubrania, które mają pożółkłe plamy.
Zastanawiasz się, jak usunąć pleśń z szuflady pralki? Do tego celu również możesz wykorzystać ocet. Najlepiej całą szufladę zmocz octem, aby oderwał się z niej grzyb, a dopiero później przystąp do starannego czyszczenia jej wszystkich zakamarków. Możesz do tego celu wykorzystać gąbkę, ściereczkę, a także zużytą szczoteczkę do zębów, by dotrzeć w trudno dostępne miejsca. Ocet możesz również wykorzystać do wyczyszczenia gumowej uszczelki w pralce.
Jak wyczyścić pralkę kwaskiem cytrynowym?
Innym domowym sposobem na wyczyszczenie pralki jest zastosowanie kwasku cytrynowego. Jest on naturalnym pogromcą kamienia, dlatego wiele osób stosuje go do odkamieniania czajnika, ekspresu do kawy czy żelazka. Kwasek stosuje się w taki sam sposób jak ocet. Wystarczy wsypać go do dozownika pralki i nastawić cykl prania z możliwie jak najwyższą temperaturą. Pozytywne efekty uzyskasz, gdy wsypiesz do szuflady około 120 g kwasku cytrynowego. Nie tylko rozpuści on osady z kamienia, ale również pozostawi wewnątrz pralki przyjemny, orzeźwiający zapach.
Jak wyczyścić pralkę sodą oczyszczoną?
Z pewnością słyszałeś o skuteczności działania sody oczyszczonej. Okazuje się, że nadaje się ona nie tylko do wypieków, ale również do czyszczenia urządzeń AGD. Z powodzeniem wyczyścisz nią stalowy zlewozmywak, a także wnętrze pralki. Soda jest bowiem świetnym pogromcą brudu i grzybów. Podobnie jak w przypadku octu i kwasku cytrynowego, sodę oczyszczoną musisz wsypać do szuflady na detergenty i nastawić wysoką temperaturę prania. Soda to skuteczny sposób nie tylko na zabrudzenia, ale również na nieprzyjemny zapach zatęchłej wilgoci. Jeśli mokre pranie będzie zbyt długo zalegać w bębnie, a Ty po praniu zamkniesz drzwiczki i nie osuszysz bębna, w pralce powstanie brzydki zapach i rozwinie się pleśń. Aby do tego nie dopuścić, możesz po każdym praniu przeczyścić bęben przy użyciu sody oczyszczonej.
Jeśli pomimo czyszczenia, z Twojej pralki dalej będzie wydobywać się przykra woń, powinieneś sprawdzić filtr do pralki. To w nim zbierają się zanieczyszczenia, strzępki materiałów, włosy i sierść zwierząt, a także inne drobne przedmioty, np. guziki, cekiny czy koraliki z ubrań. Wszystko to łączy się z resztkami niewypłukanych detergentów, powodując wydzielanie przykrego zapachu. Powinieneś więc co pewien czas wykręcać filtr i dokładnie wypłukiwać go pod bieżącą wodą.
Czy lepiej użyć dedykowanych środków do czyszczenia pralki?
Domowe sposoby czyszczenia pralki przypadną do gustu przede wszystkim osobom, które chcą być bardziej eko i lepiej zadbać o środowisko naturalne. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, abyś do czyszczenia pralki wykorzystał chemiczne środki czystości. W sklepach znajdziesz wiele preparatów, które dedykowane są właśnie do pralek, np. płyny do odkamieniania czy zawieszki zapachowe. Okazuje się jednak, że można wykorzystać również inne środki czyszczące, np. te, które stosuje się do mycia toalety. Czyszczenie pralki domestosem pozwoli nie tylko pozbyć się osadów z kamienia, ale również przykrych zapachów. Jednak nie dodaje się go do pojemnika na detergenty, tylko bezpośrednio wlewa do bębna pralki. Zazwyczaj wystarczy jedna nakrętka płynu. Do wnętrza warto też włożyć jakieś stare ubrania lub ręczniki.
Czy można wyczyścić pralkę tabletką do zmywarki?
Skoro do zmywarek dedykowane są specjalne tabletki czyszczące, wiele osób zastanawia się, czy może ich użyć również do czyszczenia pralki. Okazuje się, że tabletki do zmywarki świetnie poradzą sobie z wyczyszczeniem jej bębna. Nie tylko usuną zabrudzenia, bakterie i zarazki, ale również pozostawią wewnątrz przyjemny, świeży zapach. Wystarczy, że do bębna pralki włożysz dwie tabletki do zmywarki i ustawić program prania z temperaturą przynajmniej 60°C. W ten sposób szybko wyczyścisz bęben, ale do umycia wciąż pozostaną Ci pozostałe elementy urządzenia.
Jak często czyścić pralkę automatyczną?
Niezależnie od tego, którego sposobu użyjesz do wyczyszczenia pralki, zawsze będziesz mógł liczyć na pozytywne rezultaty. Najważniejsze jest jednak, aby czyścić pralkę automatyczną regularnie – przynajmniej jeden, dwa razy na 3 miesiące. Dzięki systematycznej pielęgnacji nie tylko nie dopuścisz do rozwoju grzybów, bakterii i innych zarazków, ale utrzymasz pralkę w dobrej kondycji, co przełoży się na jej dłuższą żywotność. Pamiętaj, że czyszczenie powinno objąć wszystkie elementy pralki, a nie tylko jej bęben. Konieczne jest wyczyszczenie gumowych elementów, filtra, węża odpływowego, szuflady na detergenty, a także kołnierza pralki. Regularnie powinieneś również czyścić obudowę urządzenia i jej blat, gdyż szybko gromadzą się na nich kurz i zanieczyszczenia. Wszystkie wskazówki o tym, jak wyczyścić pralkę, znajdziesz również w instrukcji obsługi urządzenia. Dlatego, zanim przystąpisz do czyszczenia, dokładnie zapoznaj się z nimi, aby przez przypadek nie doprowadzić do uszkodzenia niektórych elementów pralki.
Ich habe es genossen, Ihren Artikel zu lesen. Aloisia Lennie Hizar