Luźny bęben w pralce – jakie są jego przyczyny?

Luźny bęben w pralce – jakie są jego przyczyny?

Bęben jest jednym z najsolidniejszych elementów pralki. Składa się z wielu elementów, które gwarantują prawidłową pracę. Niestety nie jest on niezniszczalny i podobnie jak inne części pralki, może ulec uszkodzeniu. Jeśli Twoja pralka trzęsie się podczas prania i wirowania, a przy tym nadmiernie hałasuje, wcale nie musi to być winą nieodpowiedniego wypoziomowania. Przyczyną może być luźny bęben w pralce. Co może powodować jego awarię?

Jakie są objawy uszkodzenia bębna w pralce?

Czasami zdarza się, że drobne części garderoby, takie jak skarpetki czy rękawiczki, znikają podczas prania. Dostają się one do fartucha pralki albo do filtra, co może być przyczyną uszkodzonego bębna. Jednak w wielu przypadkach bęben nie ma z tym nic wspólnego, gdyż pralki sporadycznie „gubią” niektóre ubrania. Jeśli jednak taka sytuacja powtarza się wielokrotnie, powinniśmy sprawdzić, czy nie doszło do uszkodzenia bębna. Do myślenia powinien dać nam również zbyt duży hałas pralki podczas pracy, a także wstrząsy pojawiające się w trakcie wirowania. Zazwyczaj od razu zakładamy, że jest to winą złego wypoziomowania urządzenia. Przyczyną może być jednak tzw. luźny bęben w pralce. Jeśli bęben opadł, będzie obijał się o obudowę pralki. Skutkiem tego będą wstrząsy urządzenia i nadmierny hałas w czasie pracy.

luźny bęben w pralce

Luźny bęben w pralce – możliwe przyczyny

Jeśli zaobserwowaliśmy któryś z wymienionych wyżej objawów, możemy mieć do czynienia z luźnym bębnem w pralce. Przyczyn takiej awarii może być wiele, a najpopularniejsze to:

  • wyrobione sprężyny – to właśnie na sprężynach zawieszony jest cały zbiornik. Odpowiadają one za amortyzację. Jeśli się wyrobią lub pękną podczas eksploatacji, bęben w pralce opadnie, co będzie widoczne gołym okiem. Wówczas należy je wymienić na nowe.
  • Zużyte amortyzatory – ich zadaniem jest tłumienie dźwięków i wstrząsów. Uszkodzenie amortyzatora może spowodować, że cały zbiornik nie będzie odpowiednio dociążony. W rezultacie powstanie luźny bęben w pralce, który będzie uderzał o obudowę.
  • Uszkodzone łożyska – są to najbardziej eksploatowane elementy w pralce. Poluzowany bęben i zbyt głośna praca urządzenia mogą świadczyć właśnie o uszkodzeniu łożysk. Niektóre pralki mają wymienne łożyska, dzięki czemu ich wymiana nie będzie wiązać się z dużym kosztem. Natomiast w przypadku łożysk zintegrowanych z bębnem, konieczna będzie wymiana całego bębna, co może okazać się nieopłacalne.
  • Blokada transportowa – każda nowa pralka wyposażona jest w blokadę transportową, która zapewnia jej ochronę podczas transportu. Jeśli jej nie usuniemy, możemy doprowadzić do poważnego uszkodzenia bębna.

Co zrobić, by uniknąć uszkodzenia bębna?

Jeśli chcemy, aby pralka dobrze nam służyła przez wiele lat, przede wszystkim powinniśmy użytkować ją zgodnie z instrukcjami producenta. Marka Samsung zaleca, by regularnie wykonywać kalibrację pralek automatycznych. Jest to automatyczne wyważanie bębna, które powinno się wykonywać co około 30-40 cykli prania. Brak kalibracji może skutkować głośną pracą pralki, nadmiernymi wibracjami w czasie prania, nierówną pracą bębna i zatrzymaniem cyklu prania. Niektóre elementy pralki się zużywają podczas pracy i nie jesteśmy w stanie temu zapobiec. Możemy jednak zmniejszyć koszt naprawy, kupując pralkę z wymiennymi łożyskami. Takie modele ma w swojej ofercie wielu producentów, np. Bosch czy Samsung – dotyczą one wybranych linii. Natomiast wszystkie pralki ładowane od góry marki Candy, Electrolux, Whirlpool czy Indesit mają wymienne łożyska.

 luźny bęben w pralce Pralka Samsung Addwash WW80K6210RW
Pojemność znamionowa (kg): 8
Roczne zużycie energii (kWh/rok): 136
Roczne zużycie wody (litr/rok): 8100
Maksymalna szybkość wirowania (obr/min): 1200
sprawdź cenę
 luźny bęben w pralce Pralka Kernau KFWM 6424104 A
Pojemność znamionowa (kg): 6
Roczne zużycie energii (kWh/rok): 171
Roczne zużycie wody (litr/rok): 9900
Maksymalna szybkość wirowania (obr/min): 1000
sprawdź cenę
 luźny bęben w pralce Pralka Kernau KFWM 6424104 A
Pojemność znamionowa (kg): 7
Roczne zużycie energii (kWh/rok): 171
Roczne zużycie wody (litr/rok): 9586
Maksymalna szybkość wirowania (obr/min): 1000
sprawdź cenę

[Aktualizacja 17.03.2021]

Przedstawione wyżej pralki zostały wyprzedane. Zachęcamy do zapoznania się z innymi, polecanymi modelami pralek.

luźny bęben w pralce
Pralka Kernau KFWM 6412
Pojemność znamionowa (kg): 6
Klasa efektywności energetycznej: D
Ważone zużycie energii na 100 cykli: 65 kWh
Ważone zużycie wody na cykl prania: 43 l
Maksymalna szybkość wirowania (obr/min): 1000
Ilość programów: 15
sprawdź cenę
luźny bęben w pralce
Pralka Gorenje WS168LNST
Pojemność znamionowa (kg): 10
Klasa efektywności energetycznej: B
Ważone zużycie energii na 100 cykli: 58 kWh
Ważone zużycie wody na cykl prania: 42 l
Maksymalna szybkość wirowania (obr/min): 1600
Ilość programów: 14
sprawdź cenę
luźny bęben w pralce
Pralka Bosch WAN 242G9PL
Pojemność znamionowa (kg): 9
Klasa efektywności energetycznej: C
Ważone zużycie energii na 100 cykli: 66 kWh
Ważone zużycie wody na cykl prania: 44 l
Maksymalna szybkość wirowania (obr/min): 1200
sprawdź cenę

Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 2 Average: 5]

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *