Pralko-suszarka – jak działa? Czy warto ją kupić do małej łazienki?

Pralko-suszarka – jak działa? Czy warto ją kupić do małej łazienki?

Chciałbyś szybko suszyć ubrania po praniu? Jeśli masz niewielką łazienkę, w której nie zmieszczą się równocześnie pralka i suszarka, możesz postawić na jedno urządzenie, które łączy w sobie zarówno funkcję prania, jak i suszenia. Jest nim pralko-suszarka, która najpierw przeprowadzi dokładny cykl prania, a później szybko wysuszy Twoje ubrania.

Suszarka na pranie – rozkładana czy automatyczna?

Po każdym cyklu prania musimy rozwiesić ubrania aż całkowicie wyschną. Do tego celu większość osób wykorzystuje suszarki rozkładane do ubrań. Ich zaletą jest mobilność, ponieważ można je rozłożyć w dowolnym miejscu, zarówno w przedpokoju, na tarasie, jak i w ogrodzie. Niestety przy niesprzyjającej pogodzie, taką suszarkę na pranie będziemy mogli rozłożyć jedynie w mieszkaniu. Nie dość, że zajmie ona sporo miejsca, to jeszcze znacznie obniży walory estetyczne naszego wnętrza. Poza tym rozwieszanie mokrych ubrań, a następnie zdejmowanie suchych zajmuje sporo czasu. Właśnie z tych powodów coraz więcej osób decyduje się na zakup automatycznej suszarki do ubrań. Takie urządzenie jest w stanie wysuszyć ubrania w zaledwie kilka godzin, a nasza praca ogranicza się jedynie do włożenia mokrych ubrań do bębna suszarki. Natomiast po wyjęciu z bębna, większość ubrań od razu można złożyć i schować do szafy.

pralko-suszarka

Pralko-suszarka – urządzenie 2w1

Choć wiele osób marzy o bębnowej suszarce do ubrań, nie wszyscy mogą sobie na nią pozwolić z różnych względów. Na szczęście producenci sprzętów AGD wyszli naprzeciw takim osobom i stworzyli pralko-suszarkę. Jest to urządzenie, które łączy w sobie funkcjonalność pralki i suszarki automatycznej. Choć dysponuje tylko jednym bębnem, ma on dwie pojemności. Jedna określa ładowność prania, a druga ładowność suszenia. Jeśli zdecydujemy się na zakup pralko-suszarki, powinniśmy wybrać model o jak największej pojemności. Dzięki temu wypierzemy i wysuszymy więcej ubrań, nie przerywając cyklu pracy urządzenia. Bardziej zaawansowane pralko-suszarki wyposażone są w technologię pompy ciepła, która umożliwia suszenie ubrań w niskich temperaturach i znacznie zmniejsza zużycie energii elektrycznej.

Pralko-suszarka wolnostojąca czy do zabudowy?

Jeśli zdecydujemy się na zakup pralko-suszarki, będziemy musieli jeszcze podjąć decyzję odnośnie sposobu montażu. Podobnie jak zwykłe pralki, pralko-suszarki dostępne są zarówno w wersji wolnostojącej, jak i do zabudowy. Modele do zabudowy można ukryć w meblach, dzięki czemu nie będą rzucać się w oczy i nie obniżą walorów estetycznych naszej łazienki. Należy jednak pamiętać, że w przypadku awarii ich naprawa może być problematyczna ze względu na konieczność rozkręcania zabudowy meblowej. Jeśli chodzi o pralko-suszarki w wersji wolnostojącej, to oferują one dwie metody suszenia: wywiewową i kondensacyjną.

pralko-suszarka

Gdzie się sprawdzi pralko-suszarka?

Wiele osób zastanawia się, czy lepszym wyborem będzie zakup pralki z suszarką, czy osobno pralki i suszarki. Oba rozwiązania mają pewne zalety i wady i sprawdzą się w konkretnych sytuacjach. Z racji tego, że koszt zakupu pralko-suszarki jest nawet o połowę tańszy niż zakup osobnej pralki i suszarki, będzie ona dobrą opcją dla osób, które mają ograniczony budżet. Za dobrą pralko-suszarkę zapłacimy nieco powyżej 2000 zł, więc nie jest to zaporowa kwota. Dzięki temu w cenie jednego urządzenia będziemy mogli cieszyć się funkcjonalnością dwóch. Poza tym pralko-suszarka będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają małą łazienkę i dwa duże sprzęty AGD po prostu się w niej nie zmieszczą.

Lepiej kupić pralko-suszarkę czy osobno pralkę i suszarkę?

Osoby, które mają sporo wolnego miejsca w łazience i cykl prania uruchamiają kilka razy w tygodniu, powinny rozważyć zakup osobnej pralki i suszarki. W ich przypadku takie rozwiązanie będzie po prostu praktyczniejsze. Pralko-suszarka ma bowiem dość małą pojemność. Wybierając pralkę i suszarkę z dużymi bębnami, takie osoby będą mogły wyprać więcej ubrań w znacznie krótszym czasie. Podczas gdy pierwsza tura prania będzie się suszyć w suszarce, pralka będzie przeprowadzać kolejny cykl prania. Warto dodać, że suszarkę można z łatwością zamontować na pralce. Oba urządzenia znajdują się w kolumnie, dzięki czemu nie zajmą więcej miejsca na podłodze. Aby bezpiecznie zamontować jedno urządzenie na drugim, potrzebny jest jedynie specjalny łącznik. Należy również pamiętać, że szerokość suszarki nie może być większa niż szerokość pralki. Jeśli więc pralka będzie mieć 45 cm szerokości, suszarka powinna mieć tyle samo.

pralko-suszarka

Jaką pralko-suszarkę kupić?

Obecnie wielu producentów ma w swoich ofertach pralko-suszarki. Dlatego warto zapoznać się z opiniami konsumentów i przejrzeć rankingi najlepszych modeli, aby wybrać pralko-suszarkę, która spełni nasze potrzeby. Dużym zainteresowaniem cieszą się pralko-suszarki marki Bosch, Samsung, Miele, Kernau czy Electrolux. Marka Haier stworzyła natomiast pralko-suszarkę z dwoma niezależnie sterowanymi bębnami. Z wyglądu przypomina ona po prostu suszarkę ustawioną na pralce. Taki model jest jednak o wiele droższy od standardowych pralko-suszarek dostępnych na rynku.

Polecane modele pralko-suszarek

pralka z funkcją pary
Pralka Beko WUE7612WSSE

Klasa efektywności energetycznej: A
Pojemność wsadu pralki (kg): 7
Maksymalna prędkość wirowania (obr/min): 1200
Poziom hałasu (dB): 74
Zużycie energii na 100 cykli (kWh): 44
Funkcja SteamCure
pralka z funkcją pary
pralka z funkcją pary
Pralka Kernau KFWM 8543 I Steam

Klasa efektywności energetycznej: C
Pojemność wsadu pralki (kg): 8
Maksymalna prędkość wirowania (obr/min): 1400
Poziom hałasu (dB): 75
Zużycie energii na 100 cykli (kWh): 55
Funkcja Pary

pralka z funkcją pary
pralka z funkcją pary
Pralka Grundig GW7P584210W

Klasa efektywności energetycznej: C
Pojemność wsadu pralki (kg): 8
Maksymalna prędkość wirowania (obr/min): 1400
Poziom hałasu (dB): 72
Zużycie energii na 100 cykli (kWh): 62
Funkcja SteamCure
pralka z funkcją pary
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Iga Rychert

Ekspertka w dziedzinie prania i suszenia. Interesuje się modą i uwielbia dbać o swoją garderobę. Fanka kreatywnego przerabiania ubrań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *