Jak prać kurtkę puchową, żeby się nie zniszczyła?
Kurtka puchowa to jedna z najpopularniejszych i najbardziej przydatnych części garderoby zimowej. Jest lekka, ciepła i doskonale zabezpiecza przed chłodem oraz wiatrem. Świetnie sprawdzi się zarówno podczas zimowych spacerów, jak i wypraw w góry. Aby puch zapewniał Ci odpowiedni komfort termiczny, powinieneś właściwie o niego zadbać. Z naszego poradnika dowiesz się, jak prać kurtkę puchową, żeby nie straciła swoich właściwości i dobrze służyła Ci przez kilka sezonów.
Kurtki zimowe – z puchu naturalnego czy syntetycznego?
Kurtki puchowe świetnie sprawdzą się w zimie. Dostępne są modele o różnych krojach i długościach, ale popularne stają się też długie płaszcze puchowe. Sięgają one zazwyczaj do kolana, dzięki czemu chronią przed chłodem również dolne części ciała. Musisz jednak pamiętać, że w sklepach znajdziesz kurtki puchowe z pierza naturalnego oraz kurtki wykonane z włókniny syntetycznej. Puch naturalny pozyskiwany jest zazwyczaj z pierza gęsi, ale niektóre kurtki mają wypełnienie z puchu kaczego. Taka ocieplina cechuje się najwyższą jakością i sprężystością, która wyrażana jest parametrem cuin (cubic inch). O dobrej jakości puchu naturalnego można mówić, jeśli jego wartość wynosi około 550 cuin. Natomiast za najlepszy uznawany jest puch o wartości wyższej niż 750 cuin. Odzież wierzchnia wykonana z pierza naturalnego doskonale sprawdzi się jako kurtka narciarska, góralska czy kurtka zimowa, ponieważ zapewnia świetną izolację od zimna.
W sklepach znajdziesz również kurtki wykonane z włókien syntetycznych, które również określane są mianem puchu. Zazwyczaj mają one jednak wypełnienie z Primaloftu. Jest to syntetyczna tkanina, która działa na podobnej zasadzie co naturalny puch. Dzięki swojej strukturze z mikroszczelinami jest w stanie zatrzymać w środku powietrze, które ochroni Cię przed chłodem i niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Kurtka wypełniona takim puchem syntetycznym jest łatwa w czyszczeniu i tylko nieznacznie traci swoje właściwości termoizolacyjne. Niezależnie jednak od tego, czy zdecydujesz się na zakup kurtki z pierza naturalnego, czy syntetycznego, powinieneś odpowiednio ją prać, aby posłużyła Ci co najmniej przez kilka sezonów.
Pranie ręczne czy w pralce – jak prać kurtkę puchową?
Jeśli chcesz wyprać kurtkę puchową, do wyboru masz trzy metody. Pierwszą, zdecydowanie najłatwiejszą, jest oddanie kurtki do pralni. Możesz mieć pewność, że w pralni odpowiednio zadbają o Twoją odzież. Taka usługa oczywiście kosztuje, choć nie powinna to być przesadnie wysoka kwota. Możesz również zdecydować się wyprać kurtkę samodzielnie – ręcznie lub w pralce automatycznej. O tym, która metoda będzie odpowiedniejsza, powinieneś zadecydować po przeczytaniu instrukcji na metce. Dzięki temu ograniczysz ryzyko zniszczenia odzieży w praniu mechanicznym.
Przygotowanie kurtek z pierza do prania
Zazwyczaj producenci zezwalają na pranie kurtki puchowej w pralce. Zanim jednak włożysz ją do bębna, powinieneś ją właściwie przygotować. Przede wszystkim dokładnie opróżnij kieszenie, zapnij wszystkie guziki i zasuń zamki błyskawiczne. Jeśli kurtka ma kołnierz, podpinkę czy pasek, musisz koniecznie je wyjąć. Mogą one bowiem uszkodzić materiał podczas prania i wirowania. Po wykonaniu tych czynności odwróć kurtkę na lewą stronę i włóż ją do bębna. Teraz musisz dodać odpowiednie środki piorące. Pamiętaj, że puchowi nie służą silne detergenty ani płyny zmiękczające. Najlepiej kupić specjalny płyn do prania puchu, np. marki Nikwax czy Granger’s Down Wash. Możesz również kupić specjalne kulki do prania puchu w pralce automatycznej, ponieważ zapobiegną one zbijaniu się pierza w trakcie cyklu prania.
Jak prać kurtkę puchową w pralce?
Gdy kurtka puchowa czeka już w bębnie pralki, musisz ustawić odpowiedni program prania i temperaturę. Niektóre pralki ładowane od frontu wyposażone są w specjalne programy do prania puchu. Jeśli jednak Twoja pralka takowym nie dysponuje, najlepiej będzie, jak ustawisz program delikatny, do prania jedwabiu lub wełny. Ważna jest również właściwa temperatura. Nie powinna być zbyt wysoka, aby nie uszkodziła delikatnego puchu. Ile więc stopni ustawić? Optymalna będzie temperatura 30°C, ale nie powinna przekraczać 40°C. Wirowanie na wysokich obrotach też nie jest wskazane w przypadku kurtki puchowej. Najlepiej ustawić delikatny cykl prania z dodatkowym płukaniem i lekkim wirowaniem.
Suszenie kurtki puchowej
Jeśli nie chcesz, żeby Twoja kurtka puchowa była zbita po praniu, musisz wysuszyć ją w odpowiedni sposób. Po wyjęciu z bębna Twoja kurtka z pewnością straci na swojej objętości i stanie się bardziej płaska. Jednak podczas suszenia z powrotem się napuszy, odzyskując swoją sprężystość i pierwotny wygląd. Właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednie suszenie kurtki z puchu. Do wyboru masz dwie metody suszenia – możesz kurtkę rozwiesić na suszarce do ubrań lub włożyć do bębna suszarki automatycznej. Jeśli zdecydujesz się na tradycyjne suszenie, pamiętaj, żeby ustawić suszarkę w ciepłym i przewiewnym miejscu. Unikaj pełnego słońca, a już na pewno nie rozwieszaj kurtki puchowej na rozgrzanym kaloryferze. Jeśli masz w domu suszarkę bębnową, z powodzeniem możesz wysuszyć w niej kurtkę. Pamiętaj jednak, aby nie ustawiać temperatury wyższej niż 60°C, ponieważ podczas suszenia może dojść do przypalenia pierza. Do bębna suszarki możesz też wrzucić specjalne kulki lub czyste piłki tenisowe. Suszenie z takimi piłeczkami sprawi, że puch w kurtce odpowiednie się rozbije.
Jak zadbać o kurtkę puchową?
Skoro wiesz już, jak prać kurtkę puchową, powinieneś jeszcze zapoznać się ze wskazówkami, które pozwolą Ci utrzymać ją w dobrej kondycji przez kilka lat. Przede wszystkim ważne jest jej systematyczne czyszczenie z zabrudzeń i odświeżanie. Jednak istotna jest też odpowiednia pielęgnacja, dzięki której kurtka zimowa z puchu nie straci swojej sprężystości i właściwości termoizolacyjnych. Warto również zakupić specjalistyczne płyny do impregnacji, które przedłużą żywotność kurtki. Wystarczy spryskać kurtkę takim środkiem i poczekać aż całkowicie wyschnie.