Suszarka do ubrań z pompą ciepła czy bez?

Suszarka do ubrań z pompą ciepła czy bez?

Choć automatyczna suszarka do ubrań nie cieszy się w naszym kraju tak dużą popularnością, jak choćby na zachodzie, coraz więcej osób decyduje się na jej zakup. To praktyczne urządzenie, dzięki któremu raz na zawsze skończą się nasze problemy z rozwieszaniem mokrych ubrań. Obecnie w sprzedaży dostępne są standardowe suszarki oraz nowoczesne modele wyposażone w pompę ciepła. W dzisiejszym poradniki sprawdzimy, jak działa suszarka do ubrań z pompą ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować.

Jak działa suszarka z pompą ciepła?

Suszarka z pompą ciepła działa tak samo, jak standardowa suszarka kondensacyjna z tą różnicą, że podczas suszenia dodatkowo wykorzystuje pompę ciepła. Czym jest pompa ciepła? To niewielkie urządzenie, które pracuje na podobnej zasadzie jak sprężarka w lodówce, czyli odbiera ciepło z żywności i oddaje je na zewnątrz. Suszarka nie odprowadza ciepła na zewnątrz, tylko wykorzystuje je do ogrzania zimnego powietrza w następnych fazach cyklu suszenia. W ten sposób powstaje tzw. zamknięty obieg, dzięki czemu nie dochodzi do strat ciepła. Wszystko to sprawia, że suszarka do ubrań z pompą ciepła pracuje ekonomiczniej niż standardowy model bez pompy ciepła.

suszarka do ubrań z pompą ciepła

Suszarka do ubrań z pompą ciepła – zalety

Zdecydowanie największym atutem suszarek z pompą ciepła jest wysoka energooszczędność. Zużywają one nawet o połowę mniej energii niż zwykłe suszarki. Jeśli dodatkowo wybierzmy suszarkę z wysoką klasę energetyczną, nie narazimy się na wysokie rachunki za prąd. To jednak niejedyna zaleta takich suszarek. Dzięki zamontowanej pompie ciepła możliwe jest suszenie ubrań w niskich temperaturach, co korzystnie wpływa na ich jakość i wygląd. Im niższą temperaturę ustawimy, tym mniejsze ryzyko skurczenia lub zniszczenia tkanin. Warto dodać, że suszarka do ubrań z pompą ciepła posiada specjalny zbiornik, w którym gromadzi się woda. Dzięki temu nie ma potrzeby odprowadzania wilgoci na zewnątrz za pomocą rury. Sprawia to również, że urządzenie można ustawić dosłownie w każdym miejscu – w łazience, kuchni czy nawet w szafie na korytarzu.

Jakie wady ma suszarka do ubrań z pompą ciepła?

Suszarki wykorzystujące pompę ciepła zazwyczaj potrzebują więcej czasu na dokładne wysuszenie ubrań. Choć jeden cykl suszenia trwa dłużej niż w zwykłej suszarce, jest i tak bardziej energooszczędny. Wydaje się, że największą wadą suszarek z pompą ciepła jest ich wysoka cena. Najtańsze modele kosztują około 2000 zł, najdroższe – nawet kilkanaście tysięcy.

Jaką suszarkę wybrać?

Suszarki z pompą ciepła należą do nowocześniejszych suszarek bębnowych. Te nieco starsze modele wykorzystują grzałki elektryczne, które znajdują się na dole urządzenia. Ich wadą jest utrata sporej ilości ciepła, co przekłada się na większe zużycie prądu. Poza tym suszarki bez pompy ciepła szybciej się nagrzewają. Nie nadają się więc do umieszczenia w szafie, gdyż ulatujące ciepło łatwo może uszkodzić mebel. Natomiast suszarka do ubrań z pompą ciepła zużywa mniej energii i nie niszczy ubrań. Jednak kosztuje nawet o 1000 zł więcej niż zwykła suszarka. Wybór suszarki do domu będzie więc uzależniony wyłącznie od naszych potrzeb i częstotliwości robienia prania.

suszarka do ubrań z pompą ciepła Suszarka Siemens iQ300 WT45HVEEPL

Pojemność znamionowa (kg): 8
Rodzaj suszarki: Kondensacyjna (z pompą ciepła)
Klasa efektywności energetycznej: A++
Roczne zużycie energii (kWh/rok): 236
Ilość programów: 15
suszarka do ubrań z pompą ciepła
suszarka do ubrań z pompą ciepła Suszarka Gorenje DNE83/GN

Pojemność znamionowa (kg): 8
Rodzaj suszarki: Kondensacyjna (z pompą ciepła)
Klasa efektywności energetycznej: A+++
Roczne zużycie energii (kWh/rok): 177
Ilość programów: 16
suszarka do ubrań z pompą ciepła
suszarka do ubrań z pompą ciepła Suszarka Samsung DV 80T5220AE Optimal Dry AI Control

Pojemność znamionowa (kg): 8
Rodzaj suszarki: Kondensacyjna (z pompą ciepła)
Klasa efektywności energetycznej: A+++
Roczne zużycie energii (kWh/rok): 176
Ilość programów: 15
suszarka do ubrań z pompą ciepła
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 7 Average: 3.4]

Iga Rychert

Ekspertka w dziedzinie prania i suszenia. Interesuje się modą i uwielbia dbać o swoją garderobę. Fanka kreatywnego przerabiania ubrań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *